JEDYNY TAKI PROJEKT W POLSCE!

Podróże szlakiem polskiego wina!

Chcesz wiedzieć wszystko o polskim winie? Poznać najlepszych winiarzy?

Wytrzymasz degustację ponad 25 win dziennie?

Wybierz się w fascynującą podróż szlakiem polskiego wina!

20 Uczestników
czekamy na Ciebie
21 Polskich Winnic
tych najlepszych
6 Dni
noclegi w dobrych hotelach
20 Kieliszków Riedel
"bentley" wśród kieliszków
1700 km
w VIP Busie
160 win
do degustacji (jak nie więcej)
5 Kolacji winiarskich
w tym jedna uroczysta 6 potraw / 6 win
Wspomnienia
bezcenne
Background Image

Lista Hoteli

2

Hotel Dwór Dwikozy

1

Hotel Cristal Park Tarnów

1

Pałac Krobielowice

1

Pałac Mierzęcin

Background Image

Lista Winnic

 • Winnica Wieczorków - Gniewoszów

  Winnica

  Nasza przygoda z winoroślą i winem zaczęła się w 2005 roku, kiedy to posadziliśmy pierwsze 100 krzewów winorośli różnych odmian, aby sprawdzić jakie szczepy będą najbardziej odpowiednie do naszych warunków. Przez kilka lat testowaliśmy odmiany i uczyliśmy się jak w profesjonalny sposób uprawiać winnicę i produkować wino o niepowtarzalnym aromacie i smaku.

  Winnice Wieczorków usytuowane są w dwóch lokalizacjach – pierwsze posadzone przez nas krzewy rosną we wsi Borek w Dolinie Wiły. Drugą lokalizację stanowią malownicze, południowe pagórki okolic Kazimierza nad Wisłą we wsi Rzeczyca. Tu właśnie rośnie 1,5 hektarowa winnica posadzona w 2013 roku.

 • Winnica Solaris - Opole Lubelskie

  Winnica

  Winnica nasza przysiadła na najwyższym południowo-zachodnim wzniesieniu na obrzeżach miasteczka Opole Lubelskie. Pierwsze testowe krzewy zostały posadzone w 2004 roku i przyjmujemy, że rok ten jest początkiem naszej winnicy. W latach następnych winna latorośl zawróciła nam kompletnie w głowach, opanowała również nasz cały kilkudziesięcioarowy stok.

  Rosną u nas odmiany na wino tzw. moszcowe charakteryzujące się niewielkimi aczkolwiek słodkimi, esencjonalnymi i nadzwyczaj smakowitymi owocami. Dominują tu Rondo i Regent na wina czerwone i różowe, oraz Seyval Blanc, Hibernal, Traminer i Solaris na wina białe. Ten ostatni zwany również „chardonnay północy” ze względu na wczesność, czyli szybkość gromadzenia fruktozy w owocach, jest wielką nadzieją winiarskiego „cool climate”, od niego też powstała nazwa winnicy.

  Nasz winny ogródek nie jest komercyjnym przedsięwzięciem. To jedynie hobby, które mocno nas absorbuje fizycznie i finansowo ale daje w zamian wiele radości, satysfakcji i nadziei. To odskocznia od problemów, kłopotów i trosk dnia codziennego. Wyczekiwanie na dojrzałość owoców, zbiór oraz późniejsza winifikacja ma coś z magii. Bo przecież wino to nie tylko skomplikowane procesy chemiczne. Wino to historia jego powstawania od winnicy do piwnicy, to rocznik i temperament winiarza i w końcu wino to degustacja, która podświadomie zmienia nasz sposób życia, ponieważ chcąc próbować wino musimy zwolnić kroku.

  Zwalniajcie więc Państwo kroku i przybywajcie do nas na wino. Zapewniamy, że wina nasze dobrze smakują, są świeże, czyste i bezpretensjonalne. Zdarza się, że zdobywają laury na profesjonalnych konkursach winiarskich. Zapraszamy więc na lokalne, lubelskie wino gronowe.
  http://www.winnicasolaris.pl/

 • Winnica Dom Bliskowice - Bliskowice i Popów

  Winnica
  Pierwsze sadzonki winorośli posadzono na polach wsi Bliskowice i Popów w gminie Annopol wiosną 2009 roku. Parcele położone są na wyniosłej skarpie pradoliny Wisły, skąd roztacza się malowniczy widok na meandrującą rzekę. To kraina wapiennych wzgórz: Małopolski Przełom Wisły
  Południowo-zachodnia ekspozycja zapewnia optymalne nasłonecznienie. Stok odprowadza mroźne wiosenne powietrze. Wapienne podłoże utrzymuje właściwy poziom wilgoci w glebie, a Wielka Rzeka w dole jest jak klimatyzator: zimą łagodzi mrozy a latem rozprasza burze gradowe.

  Ambicją Domu Bliskowice jest produkcja limitowanych ilości wina z najlepszych, starannie wyselekcjonowanych owoców. Dobór odmian zapewnia roślinom pozbawiony zimowego stresu termicznego komfort wegetacyjny oraz ograniczone do niezbędnego minimum opryski profilaktyczne. Jakość kosztem ilości, ograniczanie lub wręcz eliminacja chemicznych stymulatorów i "ulepszaczy" w procesie produkcji oraz budowa indywidualnego stylu i charakteru wina - to credo DB.

  Nasze wina adresujemy do konsumentów poszukujących alternatywy dla wystylizowanych, powtarzalnych i laboratoryjnie modelowanych produkcji z rejonów uważanych za tradycyjnie winiarskie.

  Zarządcą i enologiem jest Maciej Mickiewicz (Winnica Solaris).
  Odpowiedzialny za uprawy jest Jacek Kłódka.
  Położenie: na szlaku Kazimierz Dolny - Annopol
  Gleba: kredowo-wapienna o naturalnym drenażu, w dolnych partiach marglowo-lessowa.
  Odmiany: Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Rondo na wina czerwone oraz Johanniter, Hibernal, Riesling, Seyval Blanc na wina białe.
  Krzewy posadzono w 2009 i 2010 roku.
  Areał (2013 rok): 4,5 ha.
  Właściciel: Winnice Wisły Sp. z o.o., 02-495 Warszawa, ul. Al. Jerozolimskie 224.

 • Winnica Sandomierska - Dwikozy

  Winnica to całe nasze życie. Opiekujemy się nią z pełnym zaangażowaniem czerpiąc z tego nieopisaną radość i satysfakcję. Dzięki temu, że Winnica Sandomierska to małe, rodzinne przedsięwzięcie, możemy całkowicie oddać się naszej pasji i pielęgnować każdą roślinę z osobna, kontrolować jakość rosnących na niej owoców i robić wszystko, by powstające z nich wina miały w sobie serce, które wkładamy w proces produkcji.

  Historia winnicy sięga 1937 roku, kiedy to 3 ha plantację winorośli prowadził nasz pradziadek Marceli Borkowski, jeden z pionierów winoogrodnictwa w regionie. Mimo tego, że tamte nasadzenia nie przetrwały próby czasu, kontynuujemy rodzinne tradycje i od 2004 roku systematycznie testujemy odmiany i dosadzamy nowe krzewy. Obecnie winnica zajmuje areał ok 1,5 ha - więcej na jej temat dowiecie się Państwo z zakładki Winnica powyżej.

  Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu "Maja w Ogrodzie" który nakręcony został w naszej winnicy!

  Nasi goście oprócz zwiedzania i degustowania win Winnicy Sandomierskiej od 2011 roku mają możliwość skorzystania z małej bazy noclegowej- 3 apartamentów dla maksymalnie 10 osób. Jest to pierwsza oferta agroturystyczna ściśle związana z turystyką winiarską (enoturystyką) w województwie świętokrzyskim. Na piętrze budynku z 1918 roku został przeprowadzony kompletny remont tak, by wnętrza pokoi gościnnych były proste, czyste i komfortowe. Każdy apartament (ok. 30 m2) ma swoją kuchnię i łazienkę, pełne wyposażenie z TV i dostępem do WiFi. Więcej na temat pokoi, cennik i podgląd rezerwacji w zakładce Noclegi.

  Oprócz winnicy i winiarni w gospodarstwie uprawiamy również inne owoce, warzywa oraz prowadzimy działalność przetwórczą. Jesteśmy prawdziwym gospodarstwem agroturystycznym, w którym prowadzone są codzienne prace polowe i szeroko rozumiana działalność ogrodnicza. Oprócz atrakcji winiarskich, odwiedzając nas będziecie Państwo mieli możliwość skorzystania z naszego zarybionego stawu, miejsca do grillowania i spotkań przy ognisku, penetrowania 16 ha upraw i łąk oraz oczywiście odwiedzenia leżącego 10 min drogi od nas Sandomierza.

  Zapraszamy!

 • Winnica Płochockich - Daromin

  Historia często zatacza koło. W czasach młodości byliśmy związani z rolnictwem zarówno wykształceniem - obydwoje ukończyliśmy Technikum Ogrodnicze, później studia na kierunkach ochrona środowiska (Basia) i rolnictwo (Marcin) – jak i zamiłowaniem i kilkuletnią praktyką w zawodzie. W kolejnych latach zajęliśmy się zawodowo innymi sprawami, zupełnie niezwiązanymi z rolnictwem, co trwa do dnia dzisiejszego. Niemniej jakiś sentyment do ziemi i do uprawy pozostał, wskutek którego w pewnej chwili zaczęliśmy szukać jakiejś działki lub małego gospodarstwa do kupienia. Los sprawił, że spotkaliśmy na swojej drodze Romana Myśliwca z Jasła – nestora odradzającego się winiarstwa na Podkarpaciu. W miesiąc po pierwszym z Nim spotkaniu, wiosną 2002 r., kupiliśmy kilkuhektarowe gospodarstwo w Gliniku Polskim na Podkarpaciu. Pierwotnie miała to być działka rekreacyjna z niewielką winnicą, jednak bardzo szybko, już po pierwszym roku uprawy ta wizja przestała być aktualna, a całe przedsięwzięcie zaczęło przekształcać się w coś dużo poważniejszego.

  W związku ze zbyt dużą odległością winnicy do miejsca zamieszkania – ponad 300km- w 2005 roku kupiliśmy gospodarstwo rolne w miejscowości Daromin w powiecie sandomierskim. W tym samym roku zaczęliśmy zakładanie winnicy, która zajmuje areał 4 ha. Dziś, po kilku latach doświadczeń i uczestnictwie w wyjazdach szkoleniowych, naszym zamiarem jest stworzenie profesjonalnej, niewielkiej winnicy rodzinnej, w której wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. Udział pracowników najemnych pragniemy ograniczyć do względnie nieskomplikowanych, cięższych prac – np. uprawowych czy zbioru owoców. Nasz syn Piotr jest absolwentem SGGW w Warszawie wydziału nauk o żywności i wykazuje żywe zainteresowanie tematyką enologii – na tym etapie deklaruje chęć związania swojej przyszłości z produkcją wina.

  W roku 2008 winnica została zarejestrowana w ARR i w chwili obecnej nasze wina są już w sprzedaży w kilku miejscach w Polsce. W 2010 roku ruszyły prace związane z rozbudową budynków w Darominie, gdzie będą się mieścić pomieszczenia produkcyjne, duża piwnica do przechowywania wina oraz sala degustacyjna i pokoje dla gości pragnących spędzić trochę czasu w naszym gospodarstwie.

  Część prac udało nam się zrealizować i od 2013 roku jesteśmy przygotowani do przyjmowania enoturystów pragnących zobaczyć piękno ziemi sandomierskiej oraz zapoznać się z naszą winnicą i winami.

  Basia i Marcin

 • Winnica Nad Jarem - Samborzec

  Winnica Nad Jarem położona jest w miejscowości Złota przy trasie krajowej Sandomierz – Kraków, na lessowym, południowym stoku wzgórza Chwacała. Właścicielami są Sylwia i Mateusz Paciura.
  Jak większość winiarzy-pasjonatów, państwo Paciurowie zawodowo zajmują się czymś zgoła odmiennym – on jest właścicielem pracowni projektowej, jego żona studiowała hotelarstwo i turystykę, a zdobytą wiedzę wykorzystuje teraz we własnym gospodarskie winiarskim.
  Wino lubili od dawna, ale swoją winiarską przygodę rozpoczęli od odziedziczenia działki, położonej pomiędzy sadami morelowymi wiśniowymi i jabłkowymi. Po niedługim namyśle, postanowili, że posadzą tam winną latorośl. Pierwszych nasadzeń dokonali w 2009 roku, zdecydowali się na same białe odmiany: Bianca, Muskat, Hibernal. Wiosną 2010 roku dosadzili: Regent, Rondo, Zweigelt - odmiany na wina czerwone.

 • 44 Winnice Dziedzic - Straszydle

  Wino 44 powstaje w Polsce, na Podkarpaciu w winnicy znajdującej się we wsi Straszydle, gmina Lubenia.
  Uprawiamy odmiany dobrane do polskich uwarunkowań klimatycznych. Winogrona rosną na 1 300 drzewkach, na południowym zboczu doliny rzeki Lubenki.
  Białe wina 44 powstają z odmian: Bianca, Aurora, Sibera, Muscat, Hibernal, Seyval Blanc. Czerwone wina 44 powstają z odmian: Rondo, Regent, Leon Milot.
  Staramy się aby proces wzrostu winorośli i powstawania wina był jak najbardziej naturalny. Nie eksperymentujemy; celem winifikacji są wina takie jakie daje polska ziemia i polski klimat.

  Często słyszę pytanie - skąd 44?
  A czy to nie jest najbardziej polska liczba? Pytałam siebie i pytałam innych – gdy podjęłam decyzję, że moje wino ma być oznaczone liczbą – i jakże wiele osób kojarzyło z Polską – właśnie liczbę 44. Mam nadzieję, że przede wszystkim zawartość 44 przekona Państwa do polskiego wina o niepowtarzalnym smaku. Nazwa ma tylko pomóc uwierzyć, że cuda się zdarzają!

 • Winnica Spotkaniówka - Połomia

  Winnica Spotkaniówka o powierzchni 1,02 h położona jest na południowo-
  zachodnim stoku o nachyleniu 6% do 8% na wypłaszczeniu malowniczego
  wzgórza w 2/3 jego pełnej wysokości ok. 320 m n.p.m. i ok. 120 m ponad
  dnem doliny.

  Jak wszyscy, którzy rozsmakowali się w winie, właściciele winnicy ulegli jego czarowi, ale prawdziwa fascynacja pojawiła się później. Pan Krzysztof i Pani Grażyna mieli szczęście, że 8 lat temu będąc typowymi mieszczuchami, przeprowadzili się z ciasnego Rzeszowa na przepiękne tereny Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego do miejscowości Połomia położonej 25 km od Rzeszowa w kierunku Bieszczad.

  Osiedlając się na 6,5 ha gospodarstwie, położonym na pięknym wzgórzu z malowniczym widokiem na dolinę, nie przypuszczali jak bardzo odmienią to miejsce. Stary żywopłot grabowy o długości ponad 400 m, stary sad, zdziczała uprawa malin oraz hektary traw zmusiły ich do zapoznania się z pracami ogrodniczymi. Nie interesowała ich uprawa roli jako takiej, natomiast dostępny areał był zbyt duży jak na przydomowy ogród.

  Gdy przypadkiem przeczytali o programie „Podkarpackie winnice” i zapoznali się z nim, zapadła decyzja, że zakładają winnicę. Uczestnictwo w programach enologicznych, kurs w Silberbergu, oraz odwiedzenie ok. 25 winnic, pozwoliło Panu Krzysztofowi i Pani Grażynie na wypracowanie własnej wizji winnicy, którą starają się skutecznie realizować. Już z góry założyli, że należy postawić nie tylko na samo wino, ale stworzyć też miejsce o szczególnym klimacie, do którego chciałoby się powracać. Jedną z pierwszych decyzji mających wpływ na charakter winnicy był wybór słupów akacjowych na jej rusztowanie oraz zaplanowanie pergoli pod winorośl pnącą. Beton i stal nie byłyby tak ciekawe, natomiast uzyskany efekt już wynagradza trud poniesiony na pozyskanie rusztowania z akacji.

  Do dyspozycji jest wolnostojący domek z sześcioma miejscami noclegowymi oraz w pełni wyposażona kuchnia i łazienką. Ogrodzony i monitorowany teren gwarantują bezpieczeństwo i spokój. W ofercie jest także możliwość kilkugodzinnej degustacji win oraz zwiedzanie winnicy i wytwórni (zarówno dla gości indywidualnych, jak i zorganizowanych grup).

 • Winnica Sztukówka - Frysztak

  Winnica Sztukówka to producent wina z własnych upraw winogron. Działamy od 2009 roku, wytwarzamy wina na miejscu, w gminie Frysztak na Podkarpaciu.

  Wina są obecnie dostępne w Winnicy, sklepie "Wino i Przyjaciele" w Krośnie, Wine&Deli w Rzeszowie, euro-win.pl, restauracjach "Posmakuj" i "Szklane Bistro" w Krośnie, "Stara Kuźnia" w Jedliczu, w "Salonie Win Karpackich" i restauracjach "Dworu Kombornia" w Komborni, "Chacie Wędrowca" w Wetlinie.

  W Winnicy oferujemy także degustacje oraz zwiedzanie Winnicy i winiarni.

  złoty i brązowy medal na II Galicyjskim Konkursie Win,
  srebrny medal na Enoexpo 2012
  złoty medal na IV Galicyjskim Konkursie Win

 • Winnica Jasiel - Jasło

  Pomysł założenia Winnicy Jasiel zrodził się nieoczekiwanie i zaskakująco. Elwira i Wiktor Szpak, z wykształcenia nauczyciele czynnie pracujący w zawodzie, podjęli decyzję o założeniu małej, przydomowej winnicy. Myśl nie do końca kuriozalna, bo Wiktor z wykształcenia biolog-botanik, od zawsze pasjonował się roślinami a tradycja sadów wiśniowych w Jareniówce - miejscowości dzisiaj nieodłącznie związanej z winem wsparła tę ideę. Z pragnienia, by spróbować czegoś nowego, by wyprodukować własne wino, zasadzili pierwsze krzewy. Wspaniałe warunki pogodowe i glebowe spowodowały, że owocowania wyczekiwano ze spokojem. Już rok 2003 przyniósł niepowtarzalne rezultaty a wino, degustowane niecały rok później było wyjątkowe. Stało się jasne, że ponadprzeciętna jakość wiśni z jareniowskich sadów to efekt szczególnego rodzaju gleby a siedlisko tego terenu można by wyróżnić za sprawą jego specyficznej struktury, niespotykanej poza miejscowością. Przez wzgląd na rozwijającą się dyscyplinę związaną z winiarstwem na Podkarpaciu, niebawem w Winnicy Jasiel pojawili się sommelierzy, eksperci z kraju jak i z zagranicy. Próbowali, smakowali, chwalili – a właściciele podejmowali kolejne decyzje.

  Winorośl, winnica i w konsekwencji wino stały się zasadniczym priorytetem. Sukcesywne powiększanie areału, zasobu wiedzy i determinacji przynosiły efekty. Liczne wyjazdy do zagranicznych winnic i uczestnictwo w szkoleniach i kursach zapewniały postępy. Rozmaite i poważane osobistości z branży winiarskiej nie dowierzały ówczesnym dokonaniom. Bo przecież, by wyprodukować wino o tak wspaniałym aromacie, smaku, strukturze trzeba lat i doświadczeń. „Rozpoczął się dla nas nowy etap w życiu”- stwierdził Wiktor i bez zbędnego wahania zdecydował z małżonką, by kontynuować rozpoczęte przedsięwzięcie. Dalsze wydarzenia przyczyniły się de facto do wypromowania swoistej marki Winnicy Jasiel. Obecnie marka ta to jedna z najprężniej rozwijających się winnic w Polsce, to wysokiej klasy wino gronowe o doskonałej jakości. Przywołane fakty zostały potwierdzone licznymi wyróżnieniami i nagrodami na turniejach win czy możliwością uczestnictwa w wybranych projektach winiarskich.

  Okoliczności te doprowadziły do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii winnicy. Rok 2005 okazał się momentem podjęcia przełomowej decyzji o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy, znajdujący się nieopodal pierwszego siedliska, został uznany za nieodkryty dotąd skarb, bardzo cenny, jednakże wymagający pracochłonnej obróbki. Pięcioletni trud i wysiłek włożony w formowanie tej perły uwieńczony został właściwym nasadzeniem winnicy tarasowej w 2010 roku.

  Otoczenie nowego terenu zagospodarowano tak, by całości tego cudownego miejsca nadać niesamowity kształt. Zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy!

 • Winnica Steców - Tuchów

  Winnica z widokiem na Tatry

  Winnica Rodziny Steców położona jest malowniczo na południowo-zachodnim stoku wzniesienia Furmaniec w Tuchowie. Można stąd podziwiać panoramę od Beskidu Niskiego po Beskid Wyspowy oraz Pasmo Brzanki, Masyw Wału i Lubinki. W okolicy przebiegają szlaki turystyki rowerowej i pieszej. Wzniesienie to słynie z częstej możliwości podziwiania widoku Tatr. Północną częścią winnica graniczy z wielkim kompleksem lasów państwowych, który jest naturalną kurtyną chroniącą winnicę przed wiatrem północnym.
  To właśnie lokalizacja winnicy jest jest największym atutem – wspaniały, unikalny mikroklimat i położenie w najcieplejszym miejscu Polski.
  Winnica położona jest w pięknym, malowniczym i kameralnym miasteczku – Tuchowie, około 13 kilometrów na południe od Tarnowa, który jest nazywany polskim biegunem ciepła. Jak podaje geolog i geograf, Franciszek Pulit, polski biegun ciepła jest to wyspa termiczna, która posiada najwyższą średnią temperaturę powietrza (8 – 9ºC w skali rocznej). Tutaj jest najdłuższe w Polsce termiczne lato (114 dni). Jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15ºC, najdłuższym w Polsce okresem wegetacyjnym, który wynosi 225-230 dni. Najwięcej dni bezchmurnych w ciągu roku w Polsce też jest tutaj (55). Dlatego krzewy winorośli dostają największą ilość energii słonecznej w Polsce, która wynosi 62,5 kilokalorii na 1cm² powierzchni, oraz największą ilość dni bezwietrznych 30% w skali rocznej. Oprócz położenia geograficznego o takich warunkach termicznych decydują też przeważające ciepłe wiatry z kierunków południowych i zachodnich, a zwłaszcza suchy wiatr halny, który powoduje podwyższenie temperatury powietrza, powstawanie posuch, zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, a jesienią przyspiesza przewietrzanie, osuszanie i dojrzewanie winogron.

  Winnica została założona przez Rafała Steca pod nadzorem i według projektu Romana Myśliwca, prekursora polskiego winiarstwa, nazywanego „Polskim Bachusem”, który za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju winiarstwa w Polsce odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Obecnie na winnicy uprawiane są następujące odmiany winorośli: Seyval Blanc, Aurora, Bianca, Hibernal, Jutrzenka, Muskat Odesskij, Sibera, Solaris, Swenson Red, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Bolero, Muscaris, Johaniter, Cabernet Cortis, Sabrevois , Prairie Star, oraz deserowe.

  Rafał i Michał Stecowie są członkami Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

 • Winnica Zadora - Szczepanowice

  Położona w Małopolsce w Szczepanowicach nad Dunajcem, w powiecie tarnowskim, który jest uważany za „Polski biegun ciepła”. Okolica łagodnych wzgórz, pięknych bukowych lasów oraz zabytków w postaci ruin zamków średniowiecznych, pałaców i dworów.
  Winnica założona w 2007 roku w pobliżu miejsca, gdzie była winnica prowadzona przez dwór Chrząstowskich herbu "Zadora", właścicieli wsi Szczepanowice
  aż do początku XX w.
  Uprawa aktualnie zajmuje powierzchnię 0,5 ha, z możliwością powiększenia do ogółem 4 ha, położona na stoku o nachyleniu średnia 10 % i wystawie południowej - 280 m npm. Typ gleby - pylisto – gliniasto – kamienista (czerwony piaskowiec), kwasowość pH – 6,88.
  Odmiany winorośli, które są przez nas testowane pod względem przydatności w tych warunkach uprawy: łączna ilość krzewów winorośli 2000 szt:
  na wina białe:
  - Johanniter (mieszaniec Rieslinga Seyve Villarda i Rulandera – Instytut Winorośli Freiburg),
  - Solaris (mieszaniec Merzling Saperavi- Severnyj i Muscat Ottonel – Instytut Winorośli Freiburg),
  - Phoenix (mieszaniec Bacchus x SV 12375),
  - Merzling (krzyżówka Seyve Villard 5276 x (Riesling x Pinot Gris)),
  - Helios (Merzling x (Seyve-Villard 12-481 x Müller-Thurgau)),
  - Ortega (Vitis Vinifera),
  - Orion (mieszaniec Optima x SV 12.375);
  na wina różowe i czerwone:
  - Regent (hybryda Sylvaner x Müller Thurgau, Chamburcin, powstał w Instytucie Alleweldt),
  - Rondo (hybryda z odmian Vitis Amurensis i Saint Lorent wyhodowany w Instytucie w Geisenheim),
  - Dornfelder (Vitis Vinifera),
  - Pinot-Noire (Vitis Vinifera).

 • Winnica Srebrna Góra - Kraków

  Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.
  Jest drugą co do wielkości winnicą w Polsce - obejmuje obszar 12 ha – założoną na charakterystycznych dla regionu wapienno – gliniastych glebach, malowniczo położoną w dolinie Wisły.
  Południowe stoki gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski. Wina powstają w ciszy starych pomieszczeń gospodarczych kamedulskiego klasztoru. Początek swojego istnienia datuje na 2008 rok.
  To dzieło dopracowane w każdym szczególe - stanowi przemyślany i dokładnie przygotowany projekt, jest efektem nie tylko pracy i życiowej pasji, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do wina.

 • Winnica Krokoszówka Górska - Smardzowice

  O winnicy Nasza winnica znajduje się w Smardzowicach, gmina Skała. Smardzowice to piękna wieś położona w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Siedlisko winnicy jest bardzo korzystne, wszędzie są łagodne stoki oraz doskonała gleba, a bliskość Jury Krakowsko - Częstochowskiej sprawia, że krzewy winorośli rosną bezpośrednio na skałach wapiennych.
  Specyficzny mikroklimat okolicy wpływa korzystnie na jakość i aromat winogron. Oferowane przez Nas wina są pełne. Dużo w nich owocowych nut bzu, czarnej porzeczki, jagód, wiśni a nawet wyczuwalna jest nuta tytoniu.

  Zapraszamy Państwa do spróbowania Naszych win!
  Pozdrawiamy! Bożena i Marek Górscy

 • Winnica Adoria - Zachowice

  Winnica Adoria jest prowadzona przez jej właściciela, Mike’a Whitney i grupę współpracowników. Mike urodził się wśród winnic Kalifornii, po czym przeprowadził się ze swoją rodziną do stanu Washington w czasie, gdy winnice tego stanu zaczynały być wyzwaniem dla kalifornijczyków w walce o tytuł najlepszych winnic Ameryki. W 1995 roku zamieszkał w Polsce. Jego przeznaczeniem było połączyć miłość do wina i wiedzę o nim z idealnymi warunkami południowo-zachodniej Polski. Dlatego stworzył Winnicę Adoria.

  Nieprzypadkowo wino Adoria jest określane przez ekspertów jako wino klasy światowej. Wybraliśmy najwyższej jakości szczepy winorośli Chardonnay, Pinot Noir i Reisling. Mike długo poszukiwał idealnego miejsca na winnicę współpracując z uznanymi w świecie specjalistami w dziedzinie winiarstwa. Półtora roku i 300 odrzuconych lokalizacji później znalazł odpowiednie miejsce – Zachowice. Rozpoczęliśmy budowę pierwszej w Polsce winnicy na światowym poziomie. Zakupiliśmy oryginalny projekt, wybudowaliśmy winiarnię i sprowadziliśmy nowoczesne maszyny. Stworzenie winnicy i uprawa winorośli w kraju, w którym nie ma dobrej infrastruktury dla producentów wina jest niemałym wyzwaniem. W Stanach Zjednoczonych wystarczy skorzystać z przewodnika „Wines and Vines”, aby znaleźć dostawców i podwykonawców. Tutaj musieliśmy zaczynać od zera, co oznaczało podróże po całej Europie i spotkania z dostawcami sadzonek winorośli oraz urządzeń do produkcji wina.

  „Zdecydowanie nie dokonałem tego sam”- mówi Mike Whitney - „Miałem szczęście pracować ze wspaniałym zespołem najwyższej klasy specjalistów – między innymi z konsultantami z Oregon State University ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu w Sienie w Toskanii, a także ze ekspertami i dostawcami z Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii oraz Stanów Zjednoczonych. Otrzymałem także wsparcie od lokalnego zespołu projektantów i podwykonawców, dzięki którym została wybudowana pierwsza nowoczesna polska winiarnia.”

  Doświadczenie nauczyło Mike’a, że warunkiem powstania dobrego wina jest stworzenie dobrej winnicy. Winnica Adoria to połączenie tradycyjnych technik uprawy winorośli i produkcji wina z najnowszą technologią. Jeśli przyjedziesz do Adorii, zobaczysz, że nasze wina leżakują w dębowych beczkach obok których stoją najnowocześniejsze urządzenia do produkcji.

 • Winnica Kinga - Nowa Sól

  Winnica Kinga to pokoleniowe gospodarstwo winiarskie założone w 1985 roku, obecnie prowadzone przez drugie pokolenie Kingę i Roberta Koziarskich przy ciepłym wsparciu twórców winnicy rodziców Kingi , Halinę i Wojciecha Kowalewskich. Do roku 1997 winnica opierała się głównie na uprawie odmian deserowych z przewagą szczepu „Skarb Pannonii”,którą do dnia dzisiejszego darzy dużym sentymentem. Rok 1997 był przełomowy w historii winnicy. Powódź, która nas dotknęła zmusiła do odbudowy całej plantacji. Od tamtej pory winnica zmieniła swój charakter, została wzbogacona o nowe odmiany w tym wiele szczepów moszczowych.
  Winnica Kinga wyróżnia się na tle innych podobnych gospodarstw winiarskich położeniem i ofertą która obejmuje nie tylko enoturystykę ale również szkółkarstwo i winiarskie przetwórstwo. To spod ręki Pani Haliny wychodzą wyjątkowe konfitury winogronowe, octy winne, kiszone liście czy owoce w zalewach na bazie wina. Gospodarstwo poprzez położenie geograficzne poszerza swoje usługi o atrakcje dla aktywnych turystów jak: rejsy i spływy po Odrze, możliwość skorzystania z turystyki konnej, rowerowej czy Nordic Walking.
  Podczas pobytu turyści zapoznają się z historią rodziny, regionu maja okazję zobaczyć czym różni się uprawa winorośli deserowej od tej z przeznaczeniem na wino oraz popróbować specjałów takich jak gołąbki w liściach winogronowych oraz innych niespodzianek kulinarnych.
  Goście po zwiedzaniu winiarskiego gospodarstwa wraz z gospodarzami biesiadują w rybakówce, starym drewnianym obiekcie który malowniczo wpisuje się w nadodrzański pejzaż. Turyści mogą dojechać do winnicy lub po wcześniejszym ustaleniu dopłynąć Odrą.

 • Winnica Miłosz - Zabór

  Winnica leży we wsi Łaz, 15 km na wschód od Zielonej Góry. Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli - jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu - w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy - winna latorośl rosła na 50 ha.
  Do dziś na okolicznych polach rosną stare krzewy tak zacnych odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta.
  Naszą zaletą jest to, że uprawiamy wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę.
  Cieszymy się zwłaszcza cytrusowymi w charakterze winami z Białego Burgunda, ale polecamy też muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda.
  Chlubą winnicy jest Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałwych wiśni i czereśni. Winnica zaprasza na spcery, degustacje, a także szkolenia w ramach Akademii Winnicy Miłosz.
  Degustacje odbywają się w wiacie turystycznej, która może zmieścić 55 osób oraz w piwnicy winiarskiej z salą dla 70 osób. Proponujemy do degustacji od 2 do 6 naszych win. Przygotowujemy też potrawy - zarówno zimne przystawki jak gorące posiłki, także z dzika!

  Na spacer poprowadzimy przez winnię, a na życzenie do starych krzewów rosnących głównie na południe i zachód od Łazu, gdzie krajobraz jest wyjątkowo malowniczy - dech zapierają tutaj strome wzgórza, źródliska, dąbrowy i zdziczałe sady.
  W ramach zajęć Akademii Winnicy Miłosz uczymy pielęgnacji winorośli oraz produkcji wina. Warto dodać, że w Łazie koło Zaboru - obok winnicy Miłosz są jeszcze trzy inne, a na południowym stoku między Łazem i Zaborem powstaje 30 hektarowa uprawa winorośli.

 • Winnica Pałac Mierzęcin - Dobiegniew

  Położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim i zajmuje obszar 6,75 ha, co plasuje ją w czołówce polskich winnic jeśli chodzi o wielkość uprawy. Pierwszych nasadzeń dokonano w 2004 roku. Obecnie ponad 27 tysięcy krzewów winorośli rośnie na rozległym, łagodnym zboczu o orientacji południowej i południowo-zachodniej, jak i terenie płaskim, na wysokości około 60 m n.p.m.

  Winnica wznosi się ponad otaczający ją obszar i wraz z jeziorem, okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz.
  Obecnie uprawiamy 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych Kernling, Riesling, Solaris i Seyval Blanc oraz czerwonych Rondo, Regent i Zweigelt. Posiadamy również niewielkie ilości hybryd takich jak: Sibera, Bianka, Hibernal, Muskat Odesski, Biona, i Merzling.
  Winnica leży na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu.
  Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące w wielu okolicznych domostwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce.

 • Winnica Pałac Equus - Dobiegniew

  Winnica Equus składa się z kilku parceli, w których prowadzimy uprawę winorośli i produkcję wina. Główną częścią jest winnica położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, mniejsze nasasdzenia znajdują się w Mierzęcinie i Kornacicach. Areał wszystkich naszych parceli to 5,5 ha.
  Odmiany jakie uprawiamy to Pinot Noir, Riesling, Zweigelt, Rondo, Regent, Cabrnet Coris, Monarch, Solaris, Johanniter.
  Pierwsza parcela winnicy powstała w 2006 roku w Mierzęcinie. Tu testowaliśmy różne odmiany aby w roku 2010 mogła powstać winnica w Kornacicach woj. świętokrzyskie oraz w roku 2013 parcela winnicy Equus w Zaborze woj. lubuskie. Zarówno parcela winnicy w Kornacicach jak i Zaborze są miejscami gdzie historycznie uprawiano winorośl.

 • Winnica Stara Winna Góra - Górzykowo

  Świat przyrody od zawsze był niewyczerpalnym źródłem piękna, swą mądrością inspirował człowieka do przeróżnych zadań, kształtując go nieustannie. Odwzajemniał się swym pięknem szczególnie wtedy, gdy jego ingerencja odbywała się w symbiozie ze środowiskiem.
  Wzniesienia, opadające z nich zbocza ku rzekom i dolinom są doskonałym środowiskiem roślin ciepłolubnych. Owe krajobrazy, rzeźbione wiele milionów lat temu przez lodowce, stanowią nasze dziedzictwo. Jesteśmy za nie odpowiedzialni, za nasz wspólny ogród.
  Winnica, "ogród Pański", stanowi sama w sobie pewną symbolikę życia człowieka w symbiozie z przyrodą w naturalnym cyklu czterech pór roku.
  Stara Winna Góra w Górzykowie, jest jednym z takich niezwykłych miejsc, gdzie czas się zatrzymał, dzięki winoroślom, które nadały charakter temu uroczysku. Herb Rodzinny odnajdując, lata temu "zdziczałe pędy winorośli", które swą siłą przetrwania snuły się przez całe dziesięciolecia po południowym skłonie nadodrzańskiego rozniesienia ku Pradolinie Odry, czekając cierpliwie na swoje rozgrzeszenie, poczułem, że przyroda ofiarowuje mi niesamowite dziedzictwo przodków a zarazem i odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która powinna być jednym z najważniejszych aspektów życia, stanowiących o naszym przetrwaniu. Poczułem wówczas, że odnalazłem swoje miejsce na ziemi, swój ogród - Winną Górę - Górzykowo.
  Dwie piękne lipy Pastora Wegenera, stojące na straży zaczarowanego winnego ogrodu, którego wijące się pędy winorośli po prastarych dębach, tak charakterystycznych dla tego miejsca, ku słońcu, przypominają o niezwykłej historii porośniętego wzgórza, wydaje się od zawsze winnicami.
  Miejsca niezwykłe, przyciągają ku sobie niezwykłych ludzi. Aleksander von Humboldt wraz ze swym przyjacielem, Pastorem zauroczeni niezwykłym wzgórzem, spędzając na nim letni czas, uprawiając swój wyjątkowy ogród, tchnęli weń życie i nadali charakter winnicy. Dwa drzewa, pomniki przyrody, niczym nieśmiertelne platany, zapewne kształtowane przez Aleksandra, rosnące na skraju tarasu strzegą, wydaje się nie tylko winnicy, ale też myśli przekazanej potomnym

  "hoc erat in votis" - z łac. o to się modliłem. (Etym. Horacy Satyry 2,6,1)

Przewodnikiem grupy będzie

Jerzy Kruk - Sommelier

 • od 2004 członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich
 • w 2005 II miejsce na Mistrzostwach Polski Sommelierów
 • w 2006 II miejsce na Mistrzostwach Polski Sommelierów
 • w 2007 reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Sommelierów na Rhodos
 • w 2007 juror w Mistrzostwach Polski Barmanów

Od ponad 10 lat wyspecjalizowany mówca publiczny, który zaraża swoją pasją słuchaczy. Swoimi prezentacjami angażuje, bawi, a co najważniejsze pokazuje, że świat winiarski nie jest, aż tak skomplikowany na jaki wygląda.

aq_block_30

Atrakcje dla uczestników

Szkolenie sommelierskie
Wszystko co powinieneś wiedzieć o winie, dowiesz się już na początku podróży

Szkolenie sommelierskie

Skontaktuj się
Zwiedzanie 21polskich winnic
degustacja 5-6 win wraz z winiarzami

Zwiedzanie 21polskich winnic

Skontaktuj się
Zwiedzanie Sandomierza
Poznasz historię miasta i skryte pod ziemią tajemnice

Zwiedzanie Sandomierza

Skontaktuj się
Warsztaty łączenia wina z potrawami
Poznasz zasady jak odnaleźć "niebiańskie połączenie"

Warsztaty łączenia wina z potrawami

Skontaktuj się
Zwiedzanie Pałacu w Krobielowicach
Wino i Napoleon? Napoleon i ten pałac?

Zwiedzanie Pałacu w Krobielowicach

Skontaktuj się
Turniej degustacyjny
Tej formy degustacji nie zapomnisz. Przekonasz się, że zostałeś ekspertem

Turniej degustacyjny

Skontaktuj się

Chcesz poznać szczegóły?